گفت و گو با یک کمک راهنما در باب تفکر
جمعه 13 مهر 1397 ساعت 18:07 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )

وادی تفکر، شروع چهارده وادی کتاب عشق است و این انتخاب، نشانگر اهمیت تفکر است. نویسنده این کتاب خواست آن دارد که من را از اهمیت بالای تفکر و اندیشه در شکل‌دهی به زندگی خود آگاه سازد. انتخاب موضوع این گفتگو از جهاتی جنبه شخصی نیز برای من دارد، ازآنجایی‌که من به دلیل عدم تفکر درست و سلسله تفکرات اشتباه و غلط در زندگی خود با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کردم و با دیدن و مطالعه این وادی متوجه دریچه نور به سمت زندگی پر از آشوب خود شدم، این وادی برای من مژده شروع یک نگاه نو به زندگی بوده و هست.

 برای انجام این گفتگو به دنبال شخصی یا جایگاهی اصلح در عمل به این وادی بودم و به این نتیجه رسیدم که کسی که نه‌تنها خود با بهره بردن از تفکر، مسیر زندگی خود را عوض کرده بلکه در راهنمایی دیگر محتاجان و تشنگان آموزش، نیز می‌کوشد، مناسب است و این شرایط و مشخصه جایگاه کمک راهنما در کنگره ۶۰ می‌باشد که یکی از نمونه‌های بارز تأثیر اندیشه درست در انسان است. امیدوارم که شما خوانندگان عزیز از این گفتگو لذت ببرید.


۱-لطفاً به‌رسم کنگره ۶۰ خود را معرفی نمایید.

سلام ایمان هستم یک مسافر، مدت ۱۲ سال تخریب، آخرین آنتی ایکس مصرفی تریاک، حشیش و قرص، ۱۰ ماه و ۱۳ روز به روش دی اس تی با داروی درمان اوتی سفر کردم، به راهنمایی راهنمای عزیزم آقای سعید نمکی، رشته ورزشی راگبی و رهایی از بند اعتیاد هشت سال و شش ماه، در ضمن به مدت ۱۰ ماه و ۳ روز به روش دی اس تی با داروی آدامس نیکوتین و به راهنمایی آقای رضا صبوری سفر درمان وابستگی به دخانیات داشتم و در حال حاضر ۱۰ ماه است که از دام نیکوتین رها هستم.

۲- زوال به معنی نابود شدن و نیستی است. چرا همه‌چیز بدون تفکر نابود خواهد شد؟

ازنظر من هر بنایی نیاز به ستون دارد و تفکر در انسان مانند یک ستون می‌ماند که اگر نباشد انسان به سمت نابودی و نیستی خواهد رفت.

۳- لطفاً از نقش این وادی یا تفکر در زندگی و شخصیت خود صحبت کنید.

در اثر مصرف مواد مخدر جسم و روان من از تعادل خارج‌شده بود و زمانی که جسم و روان از تعادل خارج شود قطعاً تفکری صورت نخواهد گرفت یا اینکه از نوع تفکر نادرست خواهد بود و یا حتی اگر تفکر درست هم شکل بگیرد قطعاً قدرت عملیاتی کردن آن نخواهد بود و در کنار این‌ها دوران مصرف مواد مخدر سخت‌ترین دوران زندگی من بود زیرا مسیر حرکت من همیشه به سمت تاریکی‌ها بود تا اینکه با آمدن به کنگره ۶۰ و مطالعه وادی اول و هر آن چیز که در وادی اول در مورد تفکر، چگونه تفکر کردن و به چه چیزهایی تفکر کردن یا نکردن یا تأثیر نیروی القا و احیا و هر چیزی که در وادی اول آمده است، باعث گردید که در زندگی شخصی من اتفاقات خوبی رخ دهد و اتفاقات خوب برخلاف تصور گذشته‌ام که فکر می‌کردم با ورود به کنگره ۶۰ به‌یک‌باره زندگی من دگرگون خواهد شد به‌آرامی به وقوع پیوستند. زندگی من به‌تدریج به سمت بهبود و آرامش درحرکت است و ذره‌ذره تفکر جای خود را در زندگی من می‌یابد، هرچقدر من به تفکر نزدیک‌تر می‌شوم از طرفی دیگر صلح و آرامش در زندگی من بیشتر می‌شود، هر جا در زندگی از تفکر بهره بردم نتیجه مثبت عاید من شد و برعکس هر جا که از تفکر بهره نبردم نتایج منفی و تکرار تاریخ برای من شکل گرفت.

۴- آیا تفکر و اندیشه درست در انسان به‌یک‌باره شکل می‌گیرد یا مستلزم سپری شدن زمان است؟

تفکر یعنی اینکه من از یک مبدأ به یک مقصد حرکت کنم و یا اینکه بخواهم از نقطه‌ای به نقطه دیگر نقل‌مکان کنم و این حرکت مستلزم طی کردن و پشت سر گذاشتن زمان لازم است و به‌هیچ‌وجه به این شکل نیست که من به‌یک‌باره بتوانم در تمام مسائل و مشکلات زندگی که با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنم تفکر کنم. آن‌قدر آزمون‌وخطا اتفاق می‌افتد تا همان‌طور که گفتم تفکر جای خود را در زندگی من بیابد و ذره‌ذره برای تفکر که مانند یک ابزار در زندگی من است جایی درست می‌کنم تا همیشه بتوانم از آن استفاده کنم اما تمام این‌ها نیازمند تمرین و تمرین است و هر چه این تمرین بیشتر شود قطعاً می‌توانم در مسائل بزرگ‌تر نیز نتیجه مثبت دریافت کنم.

۵- نقش تفکر در درمان اعتیاد چیست؟

همان‌طور که گفتم بدون تفکر همه‌چیز به سمت تاریکی خواهد رفت. حال من چگونه می‌توانم بدون تفکر کردن، نه‌تنها به سمت تاریکی‌ها نروم بلکه از تاریکی‌ها نیز خارج شوم و یا به‌بیان‌دیگر؛ تفکر مانند چراغ راه است که اگر نباشد من مسیر درست را نخواهم یافت، پس با همه این‌ها درمان اعتیاد بدون تفکر امکان‌پذیر نخواهد بود.

 ۶- چرا نقشه من نباید راه به عقب داشته باشد؟

من امروز به این فکر می‌کنم که طرح نقشه‌ای بدون راه به عقب داشتن شجاعت می‌خواهد، همان‌طور که ما همیشه در دعاهایمان می‌خوانیم که خداوندا ما را از سمت ترس به سمت شجاعت سوق بده، من تصور می‌کنم که فقط یک انسان شجاع می‌تواند یک چنین نقشه‌ای طراحی کند و تمام پل‌های پشت سرخود به سمت تاریکی را خراب کند زیرا انسانی که پل‌های به سمت تاریکی را خراب کند قطعاً قصد حرکت به سمت نور را دارد و تصمیم خود را گرفته است که هیچ‌وقت به سمت تاریکی‌ها بازنگردد زیرا در تاریکی‌ها هیچ‌گونه دل‌خوشی ندارد و این حقیقت را که در تاریکی‌ها بوده است درک کرده و پذیرفته است. آیا انسانی که در تاریکی‌ها بوده و در حال حاضر به سمت روشنایی درحرکت است و مسلح به سلاح یا ابزار تفکر است آیا می‌خواهد به سمت تاریکی‌ها بازگردد؟ پس نتیجه خواهم گرفت که این پل‌های بازگشت به کار نمی‌آیند و هرچه تعدادشان کمتر باشد به نفع من خواهد بود. یک تفکر عظیم، پشت طرح نقشه‌ای بدون بازگشت است.

۷- منظور از پیدا شدن انسان، در ابتدای وادی چیست؟

همه انسان‌ها به‌نوعی گم‌شده‌اند، من تصور می‌کنم که مثل یک بازی قایم‌موشک می‌ماند، انسان از سر بازیگوشی خود را مخفی می‌کند و آن‌قدر این بازی گوشی و مخفی شدن ادامه‌دار می‌شود که در آخر گم می‌شود در تاریکی‌ها، در کینه‌ورزی، در بخل، حسد و نفرت؛ حال در این میان خیلی از انسان‌ها نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند که گم‌شده‌اند، مانند خود من درگذشته؛ زمانی که گم‌شده بودم، ولی نمی‌خواستم باور کنم و شرایط را برای خودم به‌گونه‌ای عوض می‌کردم تا این واقعیت را از خود مخفی کنم تا اینکه زمانی آن‌قدر نیروی تاریکی بر من چیره شد که من گم‌شدن خود را باور کردم و زمانی که به این واقعیت پی بردم سخت‌ترین لحظه زندگی من بود، در آنجا و آن زمان همه‌چیز به‌هم‌ریخته بود به‌گونه‌ای تخریب‌شده بود تا اینکه نوری از جانب کنگره ۶۰ در زندگی من تابید و تا همین امروز در حال گرفتن آموزش و کسب دانایی هستم تا بتوانم خود را به‌طور کامل بیابم و به قول کلام ابتدای وادی پیدا شوم.

۸- برای پایان گفتگو هر آنچه لازم می‌دانید را بفرمایید.

باید خود را ببخشیم، من زمانی می‌توانم به‌درستی تفکر کنم که خود را بخشیده باشم. زمانی که خود را ببخشم می‌توانم بهتر ببینم و از دیدی با وسعت بیشتر برخوردار شوم، وقتی خود را ببخشم می‌توانم دیگران را نیز ببخشم، وقتی خود را ببخشم قطعاً راهی پیدا می‌شود برای پیدا شدن من. بخشیدن به نظر من یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که انسان باید در خود جست‌وجو کند و آن را بیابد و امیدوارم که همه ما انسان‌ها مسیر درست را بیابیم تا در کنار هم با صلح و آرامش زندگی کنیم.

 

مصاحبه کننده: مسافر روزبه

تهیه و تنظیم: مسافر محمدحسین

منبع: کنگره60، نمایندگی ارتش

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گفت و گو،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
روزبه(لژیون6) جمعه 13 مهر 1397 18:01
سلام
از آقا ایمان بسیار ممنون هستم که مرا با سخنان همیشه واضح و در عین حال عمیق خود روشن نمودند، خصوصا
در معنی نقشه بدون بازگشت و پیدا شدن انسان. خدا قوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic