تغییر قابل حس است؛ اولین سال رهایی مسافر روزبه
پنجشنبه 24 فروردین 1396 ساعت 15:20 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )
ششمین جلسه از دوره نهم سری کارگاه‌های آموزشی جهان‌بینی کنگره 60، نمایندگی ارتش در روز پنجشنبه تاریخ 1396/01/24 با دستور جلسه: جهان بینی 1 و 2 با دبیری مسافر سروش و نگهبانی مسافر هادی و استادی مسافر محمدرضا رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:

در ابتدا خداوند را شاکرم که امروز در این جایگاه در خدمت شما عزیزان هستم و همچنین از نگهبان جلسه نیز به خاطر این فرصت سپاسگزارم. امروز ما یک بحث در مورد دستور جلسه داریم و همچنین اولین سالگرد تولد مسافر روزبه را نیز جشن می‌گیریم و من سعی می‌کنم کوتاه و مختصر در مورد جهان‌بینی صحبت کنم و سپس در مورد تولد هم چنددقیقه‌ای وقت شما را بگیرم. دستور جلسه امروز در مورد جهان‌بینی 1 و 2 است و آن چیزی که ما در کنگره 60 به‌عنوان جهان‌بینی از آن یاد می‌کنیم.

                                        Image result for ‫عکس لطفا به ادامه مطلب بروید‬‎

همه ما تعریف جهان‌بینی را بلدیم اما من فکر می‌کنیم یک تفاوت اساسی بین تعریف کنگره 60 از جهان‌بینی و آنچه در خارج کنگره است وجود دارد و آن تفاوت این است که در قالب مکاتب، مذاهب و هر آنچه انسان وارد می‌شود، چیزی که به‌عنوان جهان‌بینی گفته می‌شود یک سری باورها و اعتقاداتی است که من باید قبول کنم و آن‌ها به من می‌گویند که جهان را از چه دیدگاهی ببینم، دقیقاً مثل این است که یک عینک به من می‌دهند و می‌گویند جهان را از این زاویه ببین و در این حین با تفکرات مختلف برخورد می‌کنم که هر تفکر و مکتبی دیدگاه و باور خودش را دارد.

در کنگره 60 با باورها و اعتقادات انسان کاری ندارند و هیچ فرقی نمی‌کند که شما با چه دین و مذهب و یا خط فکری وارد کنگره شوید و هیچ نوع باور و اعتقادی به شما تحمیل نمی‌شود. تمام قوانینی که تحت عنوان جهان‌بینی در کنگره 60 به مسافران داده می‌شود برای این است که خود تفکر کردن را یاد بگیرند و جهان هستی و خودشان را بهتر بشناسند و همه‌ی باورها تابع این قواعد خواهد بود. در کنگره 60 به من مسافر میگویند باید تفکر کردن را یاد بگیرید و قبل از هر چیزی باید تفکر کنید و برای اینکه تفکر نیازمند آموزش هستید حال ممکن است یک آموزشی داشته باشید و با تفکر کردن به یک اعتقاد برسید و ممکن است شما با یک آموزه دیگر و تفکر کردن دیگر به اعتقاد دیگری برسید، ممکن است خداپرست بشوید یا ممکن است مادی‌گرا بشوید، در این‌ها برای کنگره 60 تفاوتی ندارد که چگونه جهان‌بینی خود را بسازید ولی عیب و مزایای هر اعتقادی را به ما می‌گوید. به‌عنوان‌مثال یاد می‌گریم که ایمان مزایایش این است و معایب ایمان نیز بیان می‌شود و اگر عاشق باشید این مزایا و این معایب را دارد یا عشق بدون عقل چه معایبی دارد و این به نظر من مسئله بسیار مهمی است که به من بگویند انسان برای اینکه خودش را بشناسد نیازمند یکسری ابزار به نام جهان‌بینی است.

نکته دیگری که می‌خواهم به آن اشاره‌کنم در مورد تأثیر جهان‌بینی در درمان اعتیاداست یا اگر بهتر بگویم تأثیر جهان‌بینی بر جسم و جسم برجهان بینی و من فکر می‌کنم این را همه ما تا حدودی زیادی تجربه کرده‌ایم و زمانی که ما صحبت از جهان‌بینی می‌کنیم یعنی نحوه نگرش ما به هستی. نگرش ما نسبت به خودمان چقدر در جسم ما تأثیرگذار است؟ چقدر در چیزی که ما به آن میگوییم درمان اعتیاد تأثیر دارد؟ نه‌تنها در درمان اعتیاد، در مورد اینکه یک انسان به تعادل برسد چقدر تأثیر دارد؟ خیلی مثال‌های معروفی هست به‌مانند مثال گوجه‌سبز و نمک، که شاید انسان از شنیدن اسم آن‌ها بزاق دهانش ترشح شود بی‌آنکه آن را استفاده کرده باشد. این تأثیر یک‌لفظ و یک اندیشه بر جسم انسان است. حال تصور کنید انسانی را که در ناامیدی یکسری الفاظ ناامیدکننده را برای خود تکرار می‌کنم نظیر؛ نمی‌توانم، نمی‌شود و... حال خیلی اوقات من نیز به شخصی می‌گویم که تو هیچ‌چیز نمی‌شوی و... تمام این گزاره‌ها یک انسان را نابود می‌کنم. یک انسان چقدر طول می‌کشد این موضوع را بفهمد که این جملات چه تأثیر منفی بر جسم دارد؟ انسانی که در ترس زندگی می‌کنم چه بلایی سر جسم او می‌آید؟ الآن نصف بیماری‌هایی که برای انسان به وجود می‌آید از اعصاب است. انسانی که سخاوت ندارد، ایمان ندارد دچار این ناامیدی‌ها و ترس‌ها می‌شود. من فکر می‌کنم جزوه‌های جهان‌بینی 1 و 2 شاید در ظاهر جزوه ای مختصر و کوتاهی باشد ولی به‌راستی‌که خیلی از قوانین را به من یاد می‌دهد که شاید در خیلی از کتاب‌ها به آن‌ها اشاره‌ای هم نشده است اینکه من یاد بگیرم سپاس‌گزاری چه تأثیری بر هومن‌های بدن من دارد؟ همه این‌ها تأثیرات جهان‌بینی مثبت بر جسم انسان است. ما در درمان از جسم و روان و جهان‌بینی صحبت می‌کنیم، امیدوارم که همه ما این حال خوب را تجربه کنیم.

 

خلاصه سخنان استاد در رابطه با مسافر:

امروز اولین سال رهایی مسافر روزبه است، من از طرف خودم به روزبه و خانواده محترمشان تبریک میگویم و نیز به جناب آقای مهندس دژاکام، به ایجنت محترم شعبه آقای سعید نمکی و تک‌تک اعضای کنگره 60 تبریک میگویم. در مورد روزبه من چند نکته کوتاه بیان می‌کنم و بیش از این وقت دوستان عزیز را نمی‌گیرم؛ اصولاً هرکس که وارد کنگره 60 می‌شود دارای یکسری مشکلات است و روزبه از این قاعده مستثنا نبود، در ابتدا خیلی بی‌قرار بود و درگیر یکسری مسائل مختلف گشته بود و می‌خواست در یک مدت‌زمان کوتاه به خواسته‌های بزرگ برسد، یادم می‌آید از سه جلسه آموزشی در هفته، فقط می‌خواست یک‌بار به نمایندگی بیاید و در همان یک‌بار نامه داروی درمان خویش را بگیرد و برود. بهانه‌های زیادی می‌آورد که باید حتماً به مسافرت برود وگرنه نمی‌تواند از عهده کارهایش برآید، در یک‌ماهه نخست نیز همان‌طور شد و فقط برای گرفتن نامه کلینیک به نمایندگی می‌آمد و حتی به مسافرت‌های دورودراز نیز می‌رفت. ولی بعد از گذشت آن‌یک ماه متوجه شد که با این روش و این شیوه نمی‌تواند به درمان و رهایی برسد، در ادامه سفرش را جدی‌تر پیش گرفت و هر جلسه در نمایندگی حاضر می‌شد و خدمت می‌کرد. ایشان توانستند در طول 10 ماه و 20 روز سفر اول را تمام کنند و وارد سفر دوم بشوند. نکته خیلی مهمی که به روزبه در سفر دوم کمک بسیار زیادی کرد، قبول کردن مسئولیت و خدمت در کنگره 60 بود که توانست خود را بدین‌وسیله بهبود بخشد و مسافر بهتری در سفر دوم بشود. در سفر دوم نیز با اشتباهات گذشته درگیر بود که مهم‌ترین این اشتباهات دادن چک‌های بانکی زیادی به خاطر دوستش بود و این امر باعث شده بود طلبکاران زیادی پیدا کند اما با حضور در کنگره 60 و خدمت کردن و آموزش گرفتن، رفته‌رفته این مشکلات حل شدند و وضعیت بهتری تا امروز نسبت به گذشته پیداکرده است. من برای او و خانواده عزیزش آرزوی خوشبختی و سلامتی می‌کنم و باز این روز عزیز را به مسافر روزبه و همسفر گرامی ایشان، بنیان کنگره 60، ایجنت محترم جناب آقای سعید نمکی و سایر خدمتگزاران تبریک عرض می‌نمایم.

اعلام سفر مسافر:

10 سال تخریب، آخرین آنتی ایکس مصرفی؛ حشیش و ماریجوانا، مدت سفر اول؛ 10 ماه و 20 روز، رهایی؛ یکسال و سه ماه، راهنما؛ آقای محمدرضا شکیبا، رشته ورزشی؛ شنا و والیبال، مدت رهایی از بند دخانیات؛ 4 ماه، راهنمای درمان وابستگی به دخانیات؛ آقای رضا صبوری.

خلاصه سخنان مسافر:

در ابتدا از همه‌ی دوستان تشکر می‌کنم که در این مراسم شرکت کردید و بنده را شرمنده فرمودید. من برگزاری تولدهای زیادی را در 14 جلسه‌ای که نگهبان بودم تجربه کردم و همیشه در هنگام برگزاری این مراسم‌های پرشگون به این فکر می‌کردم که تولد من چگونه خواهد بود! اکثر کسانی که تولدشان بود احضار می‌کردند که در هفته‌ی پیش از تولد به اینکه چه باید بگویند فکر می‌کردند و همیشه از قبل خود را آماده می‌کردند اما من اصلاً فرصت فکر کردن به اینکه چه می‌خواهم بگویم را به خودم ندادم و بیشتر به این فکر می‌کردم که دیگران در مورد من چه می‌خواهند بگویند؟! اما در همین ساعات قبل از شروع جلسه که داشتم با خودم از دو سال پیش تا اکنون را مرور می‌کردم، تغییرات زیادی به نظرم آمد، به این فکر کردم که قبل از ورودم به کنگره 60 چه می‌خواستم و اکنون چه می‌خواهم؟ قبل از ورودم به کنگره 60 چه می‌کردم و اکنون چه می‌کنم؟ قبل از ورودم به کنگره 60 چه حس‌هایی داشتم و اکنون چه حس‌هایی دارم؟ واقعاً وقتی جواب این سؤالات را به خودم می‌دادم، هر چه بیشتر به آنچه کنگره 60 در من ایجاد کرده است پی می‌بردم و آن چیزی نبود جز تغییر مسیر به راه مستقیم. من خیلی در زمان مصرفم خانواده‌ام را اذیت کردم، در سال‌هایی که من اعتیاد داشتم، بیشتر از اینکه به خودم تخریب برسانم به خانواده‌ام تخریب می‌رساندم ولی حال بعد از گذشت این مدت اکنون به‌جایی رسیده‌ام که دیگر تخریب ایجاد نمی‌کنم و سعی می‌کنم تخریب‌ها را جبران کنم. آرزو می‌کنم همه‌ی ما بتوانیم به آنچه شایسته است برسیم زیرا هرکدام برای هدفی به اینجا آمده‌ایم و هرکدام باید خود را بیابیم تا بتوانیم به سرمنزل مقصود برسیم. سفر اول برای من در ابتدا سخت گذشت و بعد از سپری شدن مدت کوتاهی از شروع سفر، وقتی متوجه شدم که در چه راهی قدم گذاشتم، همه‌ی راه برایم آسان شد و توانستم سفرم را به پایان برسانم. من این نوید را به تازه واردین و کسانی که تازه سفرشان را شروع کرده‌اند می‌دهم که می‌توانند با حرکت درست بعد از مدت کوتاهی شاهد تغییرات باشند و در مسیر حرکت خود به‌راحتی با سختی‌ها کنار بیایند. من خیلی راهنمای عزیزم را اذیت کردم ولی ایشان با صبر و شکیبایی چراغ‌های زیادی را برای من روشن ساختند و من توانستم بر تاریکی‌های مسیر تا حدود زیادی فائق شوم. از خانواده بزرگ مهندس دژاکام و شخص ایشان بی‌نهایت سپاسگزارم که این مسیر را برای من و امثال من باز گذاشتند، از راهنمای خوبم تشکر می‌کنم، از مادر عزیزم که بسیار به ایشان زحمت دادم ولی با عشق مادرانه من را تحمل کردند تشکر می‌کنم و از همه‌ی شما عزیزان که تک‌تک شما ذره‌ای به بهتر شدن حال من کمک کرده‌اید نیز تشکر فراوان می‌کنم.

 

خلاصه سخنان کمک راهنمای همسفر:

من چند بار این جایگاه را تجربه کرده‌ام و هربار که در این جایگاه قرار می‌گیرم اشک‌هایم سرازیر می‌شود و این برای من توفیقی است که اشک‌ها و لبخندها به من هدیه داده‌اند. جهان‌بینی یعنی تغییر نگرش و این تغییر نگرش با مردن انسان قبلی و تولد انسان جدید شکل می‌گیرد که این انسان جدید فردی مفید برای جامعه است. من این روز را به خود مسافر روزبه تبریک عرض می‌کنم و همچنین به هم‌سفر خوبشان و نیز به راهنمای عزیزشان تبریک می‌گویم. واقعاً این مادر و پسر عاشقانه خدمت می‌کنند و هرچه دارند در طبق اخلاص قرار می‌دهند. خیلی ممنون هستم که به صحبت‌های من گوش فرا دادید و در این جلسه حضور پیدا کردید.

 

خلاصه سخنان همسفر:

از همه‌ی عزیزان تشکر می‌کنم که در این جلسه شرکت کردند، خدارا شاکرم که من و پسرم توانستیم به کنگره راه پیدا کنیم و بتوانیم طرز فکرمان عوض کنیم. با خواست خدا در این مدتی که پسرم در کنگره بود خیلی از رفتارهایش عوض‌شده و دیگر بدون حساب‌وکتاب تصمیم‌گیری نمی‌کند و در مسائل زندگی قاطعانه پیش می‌رود. امیدوارم همه‌ی مسافران به رهایی برسند، جا دارد از آقای مهندس دژاکام و خانواده محترمشان و آقای شکیبا راهنمای پسرم تشکر کنم که در این مدت بسیار به ایشان زحمت دادیم، از راهنمای خوب خودم سرکار خانم برادران نیز تشکر می‌کنم و برای آقای مهندس و خانواده ایشان نیز سلامتی و طول عمر را آرزو می‌کنم.

 

تهیه و تنظیم: مسافر روزبه
عکاس: مسافر محمدحسین
منبع: کنگره 60، نمایندگی ارتش

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: تولد رها یافتگان،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر هانیه سه شنبه 29 فروردین 1396 23:35
تبریک فراوان به آقا روزبه و خانم نفیسه عزیز، انشاالله همیشه موفق و شاد باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic