سیگار، تخریب، درمان
دوشنبه 5 مهر 1395 ساعت 11:27 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )
مقاله: سیگار، تخریب، درمان


سیگار، فقط چند کلمه فاصله، مرگ

اثرات مخرب سیگار بر کسی پوشیده نیست، حتی به قول استاد، پزشکی که فوق تخصص قلب و عروق است از همه بیشتر اثرات مخرب سیگار را می‌داند، اما به‌راستی چرا بازهم با اشتیاق زیادی سیگار در بین جوامع پررنگ و پررنگ‌تر می‌شود؟

طبق آموزش‌های کنگره جواب روشن است، تقریباً همه دانایی در مورد سیگار دارند ولی دانایی مؤثر وجود ندارد همان پزشکانی که سیگار می‌کشند سواد یا دانش (دانایی) آن را از همه بیشتر دارند ولی این دانایی به مرحله مؤثر نرسیده است. مسئله‌ی مهم دیگر اینجاست که هنوز اعتیاد به دخانیات به‌عنوان اعتیاد خیلی جدی گرفته نمی‌شود که البته این امر به خاطر مرموز بودن حالت خماری اعتیاد به سیگار هم هست که خیلی موردتوجه قرار نمی‌گیرد.

Image result for ‫عکس لطفا به ادامه مطلب بروید‬‎       

نکته حائز اهمیت بعدی در مورد سیگار مربوط به درمان است. در جامعه اصولاً افرادی پرچم ترک سیگار را در دست گرفته‌اند که در مرحله علم‌الیقین یا نهایتاً عین‌الیقین هستند و هیچ تجربه‌ای در مورد سیگار و وابستگی نسبت به آن ندارند و می‌خواهند بدون توجه به تخریب سیگار روی جسم و روان و جهان‌بینی، اقدام به ترک کنند، درست مثل روش‌های غلط و اشتباهی که در مورد درمان اعتیاد درگذشته وجود داشت ف مثلاً با یک جلسه‌ی دو ساعت یا یک همایش یک روز و یا جلسات مشاوره و... که با روشن شدن صورت‌مسئله اعتیاد توسط مهندس دژاکام معلوم شد در تمامی آن روش‌های مرسوم گذشته یک ضلع از مثلث درمان کم بوده است. به‌طور مثال در اکثر موارد از قطع ناگهانی صحبت می‌شد و اینکه سیگار کاملاً یک مسئله روانی است و در مورد جسم هیچ نیازی وجود ندارد که امروز ما در کنگره می‌دانیم برای درمان هر سه ضلع جسم، روان و جهان‌بینی باهم لازم است.

اینک برای آگاهی و اطلاعات بیشتر در مورد تخریب ظاهری سیگار ده مورد را در زیر می‌آورم که فقط ده مورد از هزاران مورد تخریب سیگار است. ضمناً اطلاع‌رسانی در مورد عدم مصرف دخانیات بر همه‌ی ما واجب و امری ست ضروری چون روش درمان وابستگی به دخانیات در کنگره 60 پیداشده و در دسترس همگان است و ما اعضا این کنگره هستیم.

موهای کم‌پشت

استعمال دخانیات علاوه بر اینکه باعث چروکیده شدن پوست می‌شود، موهای شمارا هم کم‌پشت می‌کند. متخصصین معتقدند مواد شیمیایی سمی که در دود سیگار وجود دارد به DNA موجود در فولیکول موها صدمه می‌زند و رادیکال‌های آزاد را که به ساختار مو آسیب می‌زنند تولید می‌کند؛ درنتیجه افراد سیگاری موهای کم‌پشت‌تری دارند که زودتر هم سفید می‌شود؛ یعنی اگر مردان سیگاری در اصل مویی در سرشان باشد دو برابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها ممکن است دچار ریزش مو شوند.

از دست دادن دندان‌ها

استعمال دخانیات انسان را در معرض انواع مشکلات دهانی اعم از سرطان دهان و بیماری لثه قرار می‌دهد. درواقع بر اساس تحقیقی که در سال 2005 در انگلستان انجام‌شده افراد سیگاری گاهی تا 6 برابر بیشتر از افراد غیر سیگار استعداد ابتلا به بیماری‌های لثه رادارند که درنهایت ممکن است منجر به از دست دادن دندان‌ها شود.

از بین رفتن درخشش طبیعی چهره

آیا تابه‌حال توجه کرده‌اید که پوست افراد سیگاری حالتی تیره و متفاوت دارد؟ در سال 1985 یک تحقیق علمی از عبارتی با عنوان  چهره‌ی سیگاری» استفاده کرد تا خصوصیات خاص این چهره‌ها را تعریف کند؛ خصوصیاتی مثل چین‌وچروک، گود افتادگی و تیرگی پوست چهره که به خاطر مصرف سیگار ایجاد می‌شود. دود سیگار حاوی مونواکسید کربن است که جایگزین اکسیژن موجود در پوست شما می‌شود علاوه بر این نیکوتین هم دارد که گردش خون را کم کرده وتوست را خشک و بی‌روح می‌کند. علاوه بر این مصرف سیگار باعث تخلیه‌ی مواد مغذی مثل ویتامین سی می‌شود که در حفظ و بازسازی پوست نقش مهمی دارند.

بهبودی زخم‌ها

تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند که زخم افراد سیگاری بعد از انجام اعمال جراحی به‌سرعت سایرین بهبود حاصل نمی‌کند؛ بنابراین اگر تصمیم دارید چین‌وچروک حاصل از سیگار کشیدن را با جراحی زیبایی از بین ببرید بدانید که این کار کمی مشکل خواهد بود. علاوه بر این جراحان هم ترجیح می‌دهند در صورتی شمارا عمل کنند که سیگار کشیدن را ترک کنید.

سرطان پوست

مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان است؛ ازجمله سرطان‌های ریه، گلو، دهان و مری؛ بنابراین مایه‌ی تعجب نیست اگر سیگار کشیدن باعث ابتلا به سرطان پوست هم بشود. بر اساس تحقیقی که در سال 2001 چاپ‌شده ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی که دومین سرطان شایع پوست است در افراد سیگاری تا 3 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

ترک خوردن پوست

نیکوتین موجود در سیگار به ساختار و بافت سلولی پوست شما صدمه وارد می‌کند و باعث می‌شود که پوست انعطاف خود را از دست بدهد و در اثر افزایش وزن به‌راحتی ترک‌خورده و قرمز شود که کمکم رنگ قرمز خود را از دست می‌دهد. البته این حالت در اثر افزایش ناگهانی وزن اتفاق می‌افتد که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید اما مصرف سیگار این علائم را تشدید می‌کند.

زگیل

به دلایل نامعلومی افراد سیگاری به ویروس پاپیلوما مبتلا می‌شوند این ویروس باعث بروز زگیل و ازجمله زگیل بر روی اندام تناسلی می‌شود. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می‌شود اما مصرف سیگار هم یک نشانه‌ی خطر است. افراد سیگاری نسبت به کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

شکم‌شل و ول

مصرف سیگار می‌تواند باعث کم‌اشتهایی شود و افراد سیگاری معمولاً نسبت به سایرین وزن کمتری دارند اما تحقیقی که در سال 2009 در کشور هلند انجام‌شده نشان داده است که میزان چربی اندام‌های داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر سیگاری‌ها است. این چربی‌ها که در بین بافت‌ها و اندام‌های داخلی وجود دارند در شکم جمع می‌شوند و کم‌کم زمینه‌ساز بیماری‌های دیگری ازجمله دیابت می‌شوند.

چین‌وچروک و پیری زودرس

البته که چین‌وچروک‌های افراد پیر و مسن قابل‌احترام و نشانه‌ی یک‌عمر تجربه‌اند اما این چین‌وچروک‌ها اگر در صورت افراد جوان باشند به‌هیچ‌وجه نشانه‌ی حکمت یا دانایی آن‌ها نیستند. متخصصین معتقدند که سیگار کشیدن فرآیند پیر شدن را تسریع می‌کند و به‌طور میانگین افراد سیگاری 14 سال پیرتر از غیر سیگاری‌ها به نظر می‌رسند. درواقع مصرف سیگار مانع خون‌رسانی به بافت پوست شده باعث می‌شود که پوست شما چروکیده و ناسالم شود.

انگشتان زرد

نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندان‌های شما و حتی دیوارهای اتاقتان شده و درعین‌حال باعث زردی انگشتان و ناخن‌ها هم می‌شود. اگر در اینترنت به دنبال راه‌حلی برای این مشکل بگردید با پیشنهادهایی مثل استفاده از آب‌لیمو، مایع سفیدکننده سابیدن باسیم مواجه می‌شوید اما مسلماً ترک سیگار کم‌هزینه‌تر، راحت‌تر و بی‌دردتر است.

 

نویسنده: مسافر دانیال، رهجوی آقای سعید نمکی
تهیه و تنظیم: مسافر روح الله
منبع: کنگره 60 نمایندگی ارتش

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ابراهیم پنجشنبه 29 مهر 1395 23:54
باعرض سلام وتشکراززحمات دانیال و روح ا...عزیزوهمکارانشان.
کاویان سه شنبه 6 مهر 1395 11:59
تشکر دانیال عزیز
رضا صبوری سه شنبه 6 مهر 1395 10:40
با سلام و خداقوت به دانیال و روح ا.. عزیز
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات