تازه وارد و حس امنیت؛ گفتگو با مسافر وحید، راهنمای تازه واردین
جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 14:26 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )

مقدمه

یکی از واژه هایی که بسیار در کنگره ۶۰ به کار می رود، واژه خدمتگزار است. خدمتگزار کسیست که خود، در کنگره ۶۰ به رهایی و درمان رسیده است و برای اینکه دیگران هم بتوانند حس و حال رهایی و آزادی او را تجربه کنند، شروع به خدمت داوطلبانه در کنگره می کند، البته انرژی و قدرتی که خدمت کردن به انسان می دهد را نمی توان نادیده گرفت. تمامی امور کنگره ۶۰ توسط خود اعضا و خدمتگزاران انجام شده و هیچ وابستگی به بیرون از حد و مرزهای خود ندارد. یکی از این خدمتها که بسیار مهم و تاثیر گذار هست خدمت راهنمای تازه واردین است. کار و مسئولیت این پست خدمتی از نامش مشخص است اما در ادامه به بهانه شال گرفتن یکی از این عزیزان، کمی بیشتر و نزدیک‌تر با این خدمت آشنا می‌شویم.

مسافر وحید با مصرف الکل وارد کنگره ۶۰ شد و بعد از گذراندن ۱۱ ماه طول درمان باراهنمایی کمک راهنمای محترم: آقای محسن زهرایی و به روش (دی اس تی) و با داروی (او تی) توانست به رهایی برسد و امروز به مدت ۴ سال و ۱ ماه و ۵ روز است که رها و آزاد از بند اعتیاد است. مسافر وحید بعدازاین رهایی برای درمان وابستگی به سیگار خود نیز اقدام کرد و تحت راهنمایی آقای رضا صبوری مدت ده ماه در پروسه درمان سیگار به روش دی اس تی و با داروی آدامس نیکوتین قرار گرفت و امروز مدت ۱ سال و ۲ ماه و ۱۰ روز است که از این بند نیز آزادشده است.

   

ازآنجایی‌که دغدغه خود من قبولی در امتحانات است؛ ابتدا از این سؤال شروع کردم که شما چگونه برای امتحانات، خود را آماده کردید؟ مسافر وحید این‌گونه پاسخ داد که: من برای اینکه خود را محک بزنم اقدام به آماده شدن برای امتحان کمک راهنمایی کردم و در ادامه در ماه رمضان فرصتی ناب به دست آوردم تا هر آنچه در کنگره آموزش‌دیده بودم را دوره کنم از کتب و جزوات تا سی‌دی‌های مشخص‌شده؛ اما بعد از مشخص شدن نتایج متوجه شدم که در آزمون کمک راهنمایی تازه واردین نمره قبولی را کسب کردم و این را فرصتی ناب برای خدمت در کنگره ۶۰ دیده و قدم در این راه گذاشتم.

ایشان در ادامه گفتگو به این نکته اشاره کردند که: تمامی خدمت‌های کنگره ۶۰ بسیار لذت‌بخش و پرانرژی است و حال انسان را خوب می کند اما راهنمایی تازه واردین یک حس و حال عجیب اما آشنا و بسیار لذت‌بخش دارد. چون اولین چیزی که یک تازه‌وارد با آن برخورد می کند راهنمای تازه واردین است پس درست انجام دادن این مسئولیت بسیار مهم است زیرا تازه‌وارد، کنگره را از دریچه چشمان راهنمای تازه واردین خواهد دید. پیش‌تر به حسی عجیب اما آشنا اشاره کردم آن‌هم به این خاطر که خود من هم از همین‌جا شروع کردم و روی همین صندلی نشستم و یک عزیز خدمتگزار مرا با کنگره ۶۰ و روش درمانی آن آشنا کرد و به من که اصلاً حال خوبی نداشتم امید فراوانی داد که زندگی‌ام تغیر خواهد کرد که همین هم شد. پس من نیز برای انتقال این حس امید و به‌نوعی بازپرداخت بدهی، پای در این عرصه گذاشتم.

پس می‌فرمایید که شما تنها به خاطر بازپرداخت بدهی و حس خوب وارد این عرصه خدمتی شدید؟ خیر بخش مهم‌تر دیگری هم هست که آموزش است. شاید این موضوع به‌ظاهر کلیشه‌ای باشد اما عین حقیقت است. من باید هرروز آموزش بیشتری بگیرم تا بتوانم آن حس و حال امیدوارکننده‌ای که پیش‌تر به آن اشاره کردم را به تازه‌وارد منتقل کنم پس طبیعتاً این خود من هستم که هرروز قوی‌تر و قوی‌تر می‌شوم.

چیزی که من از این خدمت حساس می‌بینم و کمی هم من را می‌ترساند این است که اگر من نتوانم به یک تازه‌وارد حس امید برای شروع درمان را بدهم چه؟ آیا تابه‌حال با چنین چیزی مواجه شده‌ای؟ بله متأسفانه ۲ نفر را مشاوره کردم اما آن‌ها دیگر به کنگره نیامدند و هنوز ذهن من درگیر این موضوع است که آیا این نیامدن از بی‌تجربگی من بوده یا اینکه مربوط به‌فرمان الهی و تقدیرشان بوده است چون نمی توان نقش تقدیر و فرمان الهی را در این موضوع نادیده گرفت زیرا بسیار مهم است. به‌هرحال امیدوارم وارد دیگر شعبات کنگره ۶۰ شده باشند زیرا همان‌طور که عرض کردم هنوز ذهن من درگیر آن‌هاست و هنوز اسم و حرف‌هایشان را به یاد دارم.

برعکسش چه؟ آن‌هایی که قدم درراه درمان گذاشتند چه حسی را به شما منتقل کردند؟ شاید انسان در زندگی خود جایگاه‌ها و اتفاقات بسیاری را تجربه کرده باشد به‌طور مثال: پیروزی موفقیت در کسب‌وکار و دیگر حس‌های خوب اما این حس و حال بسیار نادر است و من تابه‌حال در هیچ کجا چنین حسی را در کسی ندیدم زیرا این جنس بسیار متفاوت است. شما تصور کنید که یک مصرف‌کننده مواد مخدر و خواهان رهایی با تمام تخریب‌ها مشکلاتی که مصرف مواد برایش به وجود آورده است جلوی شما می‌نشیند و شما می‌توانید چراغی را در دل پر از تاریکی و ناامیدی او روشن کنید تا برای سفر کردن و درمان شدن و بیرون شدن از این دنیای تاریک قدم درراه درمان بگذارد؛ این چه حسی را در شما ایجاد می کند؟ هیچ جمله ای نمی‌تواند روشن گر این حس و حال باشد.

وحید در این مرحله از گفتگویمان به یک نکته بسیار مهم در بحث راهنمایی تازه واردین اشاره کرد و گفت: همان‌طور که من و شما هم این حس و حال را در بطن ورود به کنگره تجربه کردیم می‌دانیم که نکته بسیار مهم این است که بتوان به فرد تازه‌وارد حس اطمینان امنیت را انتقال دهیم زیرا اکثریت کسانی که با مصرف مواد، وارد کنگره می‌شوند در ابتدای ورود، دنبال امنیت و اعتماد هستند و این کاملاً به راهنمای تازه واردین و برخورد او با تازه‌وارد دارد او باید باکمال احترام حس امنیت و اعتماد را به تازه‌وارد القا کند و به او اطمینان خاطر دهد که این راهی که او در آن قدم نهاده است راهی بسیار درست و تنها راه درمان است تازه‌وارد باید بتواند حس محبت و عشق را در چشمان و کلمات راهنمای تازه‌وارد ببیند زیرا او با دنیایی از ترس و ناامیدی از ترک‌های جور و واجور روبروی من نشسته است و منتظر است تا کلامی قانع‌کننده از زبان من بشنود.

مسافر وحید در پایان گفتگو به حس و حال عجیب شال گرفتنش اشاره کرد و گفت: حسی که من در آن موقع تجربه کردم بسیار نایاب و بود زیرا تمام دوران مصرفم جلوی چشمانم آمد و در تمام آن لحظات به انسانی بزرگ و حکیمی الهی فکر می‌کردم که ازخودگذشته است و تمام زندگی خود را در این بیست و اندی سال وقف افرادی همچون من کرده که هیچ امیدی به هیچ جایی نداشتم و ما را با دنیای دیگر آشنا کرد به طوری که دنیای سیاه و پر از ترس و ناامیدی ما از بین رفت و جایش را امید آرزو و روشنایی گرفت. وقتی به ۵ سال اخیرم که در کنگره بوده‌ام نگاه می‌کنم چیزی جز این موارد نمی‌بینم و برای این عمل و کار بزرگ ایشان تا ابد سپاسگزارشان هستم. در پایان از هم‌سفرم تشکر می‌کنم زیرا او بود که من را به کنگره ۶۰ بازگرداند و همین‌طور راهنمای بزرگوارم که هر چه دارم را مدیون و مرهمون زحمات ایشانم. از اینکه این فرصت در اختیار من قرار داده شد ممنونم.

تهیه و تنظیم: مسافر روزیه

منبع:کنگره60؛نمایندگی ارتش

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گفت و گو،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اعظم همسفر وحید جمعه 18 بهمن 1398 19:56
وحید جان شهد این خدمت بزرگ و مانا گوارای وجودت زیرا کارت دعوتی که برای هر مسافر صادر شده و ورود به کنگره می کند با دستان تو‌امضا می شود تا بتواند وارد مراحل بعدی و بزرگ تر در کنگره، زندگی و حس های درونی خودش بشود که با راهنمایی های ارزندهٔ خود و خدمت خالصانه خود، بتوانی هر شخص را پایدار در راهش نگه داری، بدان تو‌ یکی از ستون های اصلی در این ساختمان وجودی هستی... تو هستی که با سخنان گیرا و حس سپیدت مانند قلب های پاک دیگر عزیزان کنگره ، تازه واردین را ماندگار خواهی کرد پس همواره شاکر خداوند باش برای این راه سخت و دشوار.. هیچ وقت گرفتار منیت و غرور نشو‌ زیرا روز اولت رو همواره به یاد داشته باش و درک کن تمام گلهای پاکی که کارت دعوت در دست دارن.. و به سمت تو با هزار امید می آیند.. موفقیت ادامه دار در خدمت های فراتر انشاالله
مسافر علیرضا جمعه 18 بهمن 1398 19:39
(شرافت همه انسانهابه این است که خدمت به خلق کنند )
وحید عزیز از خداوند توفیق روز افزون را خواستارم
روزبه(ارتش) جمعه 18 بهمن 1398 13:32
سلام. از وحید عزیز ممنونم که وقت خود را در اختیار وبلاگ قرار داد و از حس و حال این خدمت با ارزش برایمان صحبت کرد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic