رساندن پیام رهایی با ورزش؛ گفتگو با آقای سعید دیدبان محترم کنگره60
چهارشنبه 11 دی 1398 ساعت 13:11 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )

به خاطر دارم روزهای اولی که به محل ورزش اعضای کنگره ۶۰(پارک طالقانی) می‌رفتم غیر از دیدن شور و شوق ورزش کردن یک‌چیز دیگر توجه من را به خود جلب کرد؛ آرامش و امنیت. چگونه می‌توان چند صد نفر و گاهی هزاران نفر زا در یک مکان محدود دورهم جمع کرد و میان آن‌ها رقابت‌های ورزشی مانند فوتبال والیبال و بسکتبال و غیره.. برگزار کرد اما هیچ‌گونه ناامنی و دعوا و مشاجره و از این قبیل اتفاقات را شاهد نبود؟ غیرازآن باید به این نکته نیز اشاره کرد که این نفرات زمانی از زمره مصرف‌کنندگان مواد مخدر بوده‌اند. این مسئله در کنگره ۶۰ به امری عادی مبدل شده است. اصلاً عجیب نیست اما برای کسانی که از بیرون به آن نگاه می‌کنند حتی تصورش هم سخت است. این مسئله ناشدنی و دور از ذهن، توسط علم جهان‌بینی کنگره ۶۰ ممکن شده است. یکی از اضلاع مثلث درمان یعنی جسم، روان و جهان‌بینی. در همین رابطه گفتگویی با آقای سعید نمکی دیدبان کنگره ۶۰ ترتیب داده‌شده که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنم. امیدوارم از مطالعه این گفتگو لذت برید.

آقای سعید، بعد از ۱۴ سال تخریب مصرف ماده مخدر کراک پای به کنگره ۶۰ گذاشتند و زیر نظر دیدبان محترم، آقای رضا ترابخانی و به روش DST و با داروی درمان اپیوم، شروع به درمان اعتیاد کردند و بعد از گذراندن یازده ماه به رهایی رسیدند و در حال حاضر ۱۴ سال است که از رهایی ایشان می‌گذرد آقای سعید در حال حاضر در جایگاه دیدبانی، ایجنتی نمایندگی ارتش و همچنین جایگاه راهنمایی مشغول به خدمت هستند...

در ابتدا، از شما سپاسگزارم که با تمام مشغله‌های خود، دعوت بنده را برای انجام این گفتگو پذیرفتید، لطفاً بفرمایید آیا ورزش در درمان اعتیاد مصرف‌کنندگان،مؤثر است یا صرفاً کاری برای سرگرمی است؟

ورزش قطعاً در درمان اعتیاد مؤثر است و ازآنجایی‌که مصرف‌کنندگان به لحاظ جسمی تحرک قابل‌توجهی نداشته‌اند و ازنظر جسمی دچار ضعف هستند باید بعد از ورود به کنگره ۶۰ و قرار گرفتن در پروسه درمان اعتیاد ورزش کرده تا بتوانند این ضعف را برطرف کنند البته این روند به‌آرامی انجام می‌شود و به همان دلیلی که عرض کردم(بی‌تحرکی) باید از ورزش سبک شروع کنند تا صدمه به جسمشان نزنند. ورزش کردن هم‌زمان با قرار گرفتن تحت درمان شروع می‌شود تا هم‌زمان با راه‌اندازی دستگاه‌های شبه افیونی جسم، سایر قسمت‌های جسم مانند سیستم عضلانی و ماهیچه‌ای بدن نیز تقویت شوند.

 ایشان در ادامه با اشاره به وادی هشتم و اینکه سکون بر هیچ‌چیز جایز نیست فرمودند: اگر انسان دچار سکون شود و تحرک قابل‌توجهی نداشته باشد قطعاً به لحاظ جسمی زودتر پیر و فرسوده خواهد شد، تجربه این را ثابت کرده است که ورزش کردن باعث می‌شود تا بدن نیرومند‌تر شده و سال‌های سال، فرد ورزشکار، از خمودگی، کمردرد و پادرد در امان باشد. زمانی که من ورزش نکنم انرژی خود را ساکن نگه‌داشته و به‌مرور، مانند آبی که راکد می‌ماند و می‌گندد جسم من نیز کارایی لازم و طبیعی خود را از دست خواهد داد. خلاصه اینکه؛ ورزش در طول درمان و بعدازآن در چگونگی عملکرد سیستم x بدن، نقش فوق‌العاده مهمی دارد به همین خاطر است که بعد از ورزش به انسان احساس شادابی دست می‌دهد.

همان‌طور که استاد امین دژاکام فرمودند: جهان‌بینی کنگره ۶۰ مختص به مصرف‌کنندگان نیست. پس همه انسان‌ها می‌توانند بنای کار خود را بر اساس این جهان‌بینی گذاشته وزندگی خود را بسازند، قطعاً در قسمت ورزش هم به همین صورت است. زمان که ما می‌آموزیم که چگونه تفکر کنیم و چگونه عمل کنیم، می‌آموزیم که چگونه در یک محیط، ورزش کنیم. آیا ورزش می‌کنیم تا حاشیه‌ساز شویم یا برای به دست آوردن سلامتی ورزش می‌کنیم؟ وقتی امروزه در سطح جهانی به برخی از ورزش‌های نگاه می‌کنید چیزی جز حاشیه نمی‌بینیم یعنی این حاشیه‌ها هستند که مانند پوششی بر روی ورزش قرار دارند و شاید بیننده آن، بیشتر شاهد حاشیه‌ها باشد تا نفس ورزش کردن. جهان‌بینی ورزش دقیقاً به همین کمک می‌کند که محوریت ما ورزش برای سلامتی باشد و نه چیز دیگر. قهرمانی و رقابت، بسیار خوب است اما باید به خاطر داشته باشیم که اساس و محور ورزش ما، همان‌طور که جناب مهندس دژاکام فرمودند ورزش برای سلامتی است. جناب مهندس ورزش کنگره ۶۰ را در یک جمله بیان می‌کنند: (ما یا می‌بریم و یا می‌آموزیم. باختی در کار نیست) 

واقعاً هیچ باختی در کار نیست زیرا زمانی که من و یا خانواده من در میدان‌های ورزشی ورزش می‌کنند این یعنی برنده بودن. وقتی در مسابقات ورزشی کنگره ۶۰ یک گروه برنده می‌شود، گروه مقابل قطعاً خیلی چیزها به دست آورده و آموخته‌اند بنابراین هیچ اعتراضی به سیستم داوری نمی‌شود و شاهد این مسئله‌ای که جدیداً مد شده است که گروه برنده همه‌چیز را پای خود می‌گزارد و گروه بازنده همه‌چیز را پای داوری و مسئولین برگزاری می‌گزارد، نیستیم. درواقع نشانه ورزشی که محوریتش سلامتی و نشاط باشد این است که بدون هیچ حاشیه‌ای انجام شود و همه از آن لذت ببرند.

از آقای سعید در مورد جمله‌ای که در جلسه پیشین مطرح کردند، مبنی بر اینکه: (ما در کنگره ۶۰ رقابت می‌کنیم تا مُهر تأییدی بر درستی انجام کارمان زده باشیم پرسیدم.

دقیقاً همین‌طور است ما در ورزش‌هایی مانند راگبی، تیر و کمان و کشتی که در میدان‌ها خارج از کنگره و در حد کشوری ظاهر شدند، به دنبال رقابت و پیروزی بوده‌ایم اما هدف اصلی ما رساندن پیام درمان اعتیاد است. درواقع هدف کنگره ۶۰ این است که این الگو را به جامعه معرفی بکند: افرادی که تا قبل از این مصرف‌کننده مواد مخدر بودند امروز بعد از به درمان رسیدن به‌عنوان یک ورزشکار در میدان‌ها ورزشی حاضر می‌شوند و در آنجاست که همه انسان‌ها از متخصصین این حوضه تا خانواده‌هایی که به دنبال راهی برای رهایی اعضای خانواده خود هستند، این پیام را دریافت می‌کنند.

 

ازآنجایی‌که شما در شورای ورزشی کنگره ۶۰ حضور دارید و از نزدیک ورزش کنگره ۶۰ را رسد می‌کنید آینده آن را چگونه می‌بینید؟

آینده ورزش در کنگره ۶۰ قطعاً بسیار روشن است زیرا باهدف درست و دورنمایی مشخص حرکت می‌کند همان‌طور که در رشته‌های مانند تیر و کمان و راگبی شاهد آن هستیم و قطعاً در آینده نیز ورزش‌های دیگر مانند والیبال، بسکتبال و فوتبال و دیگر ورزش‌ها رشد خواهند کرد و به جایگاه‌های بالاتر خواهند رسید و حتی در سطح بین‌المللی ظاهر خواهند شد منتها این نیازمند زمان و فعالیت بهتر و بیشتر است. به امید خدا در آینده و با مهیا شدن بستر مناسب می‌توان رشته‌های دیگری را هم به جمع رشته‌های ورزشی کنگره ۶۰ اضافه کرد. افراد بسیاری صادقانه در تلاش هستند تا همان هدف و پیام کنگره ۶۰ ، توسط ورزش و تیمهای ورزشی در همه‌جا شنیده شود.

اگر ممکن است نحوه عملکرد، قانون گزاری و برنامه‌ریزی در مورد ورزش کنگره ۶۰ را برای خوانندگان این مطلب توضیح دهید.

شورای ورزشی کنگره ۶۰ زیر نظر آقای مهندس دژاکام فعالیت می‌کند. در این شورا نگهبانان رشته‌های مختلف ورزشی حضور دارند که هر دو هفته یک‌بار جلسه داشته و در آن جلسه در مورد مسائل مربوط به ورزش کنگره صحبت می‌کنند مسائلی مانند برگزاری مسابقات و نحوه برگزاری آن‌ها با یکدیگر بحث و تبادل‌نظر می‌کنند و قوانین ورزشی را با توجه به شرایط کنگره ۶۰ مورد بازبینی قرار می‌دهند. غیر از نگهبانان رشته‌های ورزشی کنگره ۶۰ یکسری از عزیزان، ورزشبان نیز هستند؛ این عزیزان بسیار زحمت می کشند. ورزشبانان همیشه جمعه ها ساعت ۵ صبح در پارک طالقانی حضور پیدا می‌کنند تا شرایط را برای ورزش اعضا، فراهم کنند. در سرما و گرما، برف و باران فرقی نمی‌کند و بعد از اتمام ورزش اعضا نیز وسایل ورزشی مربوط به خود را جع آوری کرده و به انبار باز می گردانند. در آخر از آقای مهندس دژاکام تشکر می‌کنم که تفکر ایشان باعث رشد و شکوفایی ورزش در کنگره ۶۰ شده است. با تشکر از شما.

نگارنده: مسافر روزبه

تهیه و تنظیم: مسافر روزبه
منبع:کنگره60؛نمایندگی ارتش

 

 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گفت و گو،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمد لزیون3 پنجشنبه 12 دی 1398 17:19
سلام.سپاس بی پایان از اقا سعید ،انشالله خیر وبرکت این خدمت در زندگیتان جاری باشد
سعید ارتش ل 2 چهارشنبه 11 دی 1398 16:37
بسیار مصاحبه خوبی بود . آقای نمکی همیشه به نکات بسیار مفیدی اشاره می کنند که سراسر از آموزش است. خوشحالم که شاگرد کوچک این بزرگمرد هستم
چهارشنبه 11 دی 1398 16:34
با درود فراوان به آقای سعید عزیز که نقش بسیار پر رنگی در ورزش کنگره60 و پیشرفتش دارند. ممنون
روزبه(ارتش) چهارشنبه 11 دی 1398 12:17
سلام. با سپاس از آقا سعید که این فرصت را در اختیار من نهادند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic