خدمت در بحران
سه شنبه 16 مهر 1398 ساعت 11:48 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )

در تمامی فرهنگ‌های بشری، ایامی است که گرامی داشته می‌شوند. این ایام هم می‌تواند برای بزرگداشت رخدادهای طبیعی مانند تغییر فصول باشد و هم مربوط به بزرگداشت اشخاصی که در تاریخ آن فرهنگ خاص، تأثیر گزار بوده‌اند. کنگره ۶۰ نیز از این قاعده مستثنا نیستکنگره ۶۰ یک ساختار است که هدفش احیای انسان و به‌طور اخص درمان اعتیاد است. در اجتماع کنگره ۶۰ نیز، افراد بسیاری مشغول به خدمت بوده و هستند تا این هدف را هر چه‌بهتر و بیشتر، محقق کنند. بنیان کنگره ۶۰ جناب آقای مهندس دژاکام هرساله هفته‌هایی را برای قدردانی از این عزیزان اختصاص می‌دهند. این هفته نیز هفته قدردانی و آشنایی با زحمات عزیزان اسیستانت، ایجنت و مرزبانان است. در این هفته اعضای کنگره 60 از اشخاصی که در این جایگاه‌های مهم خدمتی فعال هستند، قدردانی می‌کنند.

به بهانه این دستور جلسه گفتگویی را با آقای سعید، ایجنت نمایندگی ارتش ترتیب داده‌ام. ایشان حدود پانزده سال پیش وارد کنگره ۶۰ شدند و بعد از گذراندن ده ماه سفر اول، زیر نظر جناب آقای طرابخانی و توسط داروی اپیوم موفق به درمان اعتیاد خود به کراک شدند و همچنین درمان وابستگی به دخانیات را زیر نظر بنیان کنگره ۶۰ آقای مهندس دژاکام گذراندند که مدت شش سال هست که از این بند نیز رهایی یافته‌اند. ایشان در این چهارده سال سفر دوم خود، در جایگاه‌های متفاوتی خدمت کرده‌اند که در اینجا می‌توان به جایگاه ایجنتی نمایندگی ارتش، مرزبانی آکادمی، دیدبانی ورزش کنگره ۶۰ اشاره کرد.

در گفتگو با ایشان، کمی به گذشته برگشتیم زمانی که ایشان در مرزبانی آکادمی مشغول به خدمت بودند. ایشان این دوره را این‌گونه توصیف کردند...

 

من در سال ۱۳۸۷ موفق شدم که در جایگاه مرزبانی نمایندگی آکادمی مشغول به خدمت شوم. این دوره بسیار خوب و مفید بود. ازآنجاکه با مسائل متعددی از نزدیک آشنا شدیم و آن‌ها را تجربه کردیم و در این دوره صور پنهان کنگره ۶۰ را از نزدیک حس کردم. در نمایندگی یکسری مسائلی رخ می‌دهد که شاید نیازی نباشد که دیگر اعضا از آن مطلع شوند اما یک مرزبان، بنا به وظیفه خود (اجرای قوانین و مقررات) در این شرایط قرار می‌گیرد و باید بتواند با کمترین اصطکاک، شرایط پیش‌آمده را مدیریت کند. به خاطر دارم زمانی که برای دریافت شال مرزبانی شرکت کردیم جناب مهندس دژاکام خطاب به ما فرمودند که اگر عملکردتان بر مبنای دانایی باشد اصطکاک شما با اعضای نمایندگی کم خواهد بود؛ شاید این بهترین راهکاری بود که باعث شد من و دیگر مرزبانان، یک دوره مرزبانی بسیار خوب را تجربه کنیم.

در ادامه، از آقای سعید در مورد مشارکتشان در جلسه، مبنی بر «مرزبانی یعنی خدمت در مدیریت بحران» پرسیدم.

 در ابتدا باید به این نکته اشاره‌کنم که افرادی که داوطلبانه در حال خدمت هستند، از شرایط بحران خارج‌شده‌اند یعنی اینکه با استفاده از منابع آموزشی مناسب و راهکارهای درست در زمان مناسب توانسته‌اند از محدوده بحران خارج شوند که نتیجه آن آبدیده شدن و آموختن یکسری آموزش‌های مهم است و قطعاً امروز باراهنمایی‌هایی که دریافت می‌کنند می‌توانند در قسمت مربوط به خود، مدیریت بحران بکنند که حاصل آن صلح و آرامش برای دریافت آموزش‌ها، در نمایندگی است. درجاهای مختلف شاهد بوده‌ایم زمان‌هایی خاصی را که عده‌ای دچار بحران‌هایی مانند سیل و زلزله و غیره بوده‌اند، در این مقاطع، بعضی اشخاص از وقت و پول خود برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان استفاده می‌کنند و این کار بسیار ارزشمند است اما ما درجایی هستیم که این بحران، ثانیه به ثانیه وجود دارد.

 انسان‌های مختلف با مشکلات مختلف و دنیایی از تخریب‌های اعتیاد، (چه مصرف‌کننده و چه خانواده او) در اینجا حضور دارند و این‌یک بحران به‌تمام‌معنا است. تفاوت بیماری یا بحران اعتیاد با دیگر بحران‌ها در این است که اعتیاد بر جسم، جهان‌بینی و خلق‌وخوی انسان، تأثیر می‌گزارد و باعث مشکلات عدیده‌ای خواهد شد اما ساختار کنگره ۶۰ به‌گونه‌ای است که افرادی که خود زمانی درگیر این شرایط و مشکلات بوده‌اند و امروزه توسط آموزش‌های کنگره ۶۰، به‌سلامت از آن‌ها عبور کرده‌اند در جایگاه‌های مختلف این ساختار قرار می‌گیرند تا آن را اداره کنند و به کسانی که همانند گذشته خود هستند کمک‌رسانی کنند. کسانی که در این جایگاه‌ها قرار می‌گیرند بسیار قابل‌تقدیر و احترام هستند اما وظیفه من در این میان چیست؟ اینکه با تقدیرمان از این عزیزان به آن‌ها بگوییم که شاهد تلاش، زحمات و خدمات آن‌ها هستیم و به یاد داشته باشیم که این بحران هرلحظه است و مختص به یک روز و یک ماه و منطقه‌ای خاص نیست و مانند یک آتش خانمان‌سوز پیش می‌رود و شاید برای مهار آن، مدت طولانی‌ای به زمان و نیروهای کارآزموده احتیاج باشد به همین دلیل باید با این عزیزان با احترام نگاه کنیم و قدردان زحماتشان باشیم.

لطفاً به ما بگویید که رسیدن به جایگاه ایجنتی چه شرایطی دارد؟

 همه جایگاه‌های کنگره 60 شرایط خاص خود را می‌طلبند و داوطلبان خدمت در آن جایگاه خاص، باید از یکسری مراحل عبور کرده باشد. ایجنت هم به همین صورت است یعنی اینکه فرد متقاضی باید دوره کمک راهنمایی یا راهنمایی خود را گذرانده باشد و همچنین در جایگاه مرزبانی خدمت کرده باشد و از یکسری قابلیت‌ها برخوردار باشد خصوصاً در پیروی از قوانین و حرمت‌ها و در نظم و انضباط.

با توجه به شرایط خاص و بحرانی که از آن صحبت کردید آیا تابه‌حال شده است که خسته شده باشید یا از یک برخورد ناراحت شده باشید؟ در آن شرایط چه کرده‌اید؟

پاسخ به این سؤال را از ته قلب می‌گویم؛ زمانی که من در محیط کنگره ۶۰۰ قرار می‌گیرم خستگی‌هایم برطرف می‌شود. شاید در زندگی خود، با مسائل مشکلاتی برخورد کرده باشم و یا زمان‌ها و مقاطع خاصی بوده است که خسته شده باشم اما قلبا بیان می‌کنم که به‌محض قرار گرفتن در کنگره ۶۰ و جایگاه خدمتی خود، تمام آن‌ها برطرف شده‌اند. پس پاسخ من به این سؤال، خیر است.

به جایگاه ایجنتی برگردیم. یک ایجنت چه تأثیری بر یک نمایندگی و اعضای آن دارد؟

یک ایجنت باید در ابتدای امر، خود از کنگره ۶۰ تأثیرپذیر بوده باشد. اگر من تأثیرات لازم را در همه موارد دریافت کرده باشم قطعاً می‌توانم یک ایجنت با تأثیرگذاری مثبت باشم.

آقای سعید، در جمع‌بندی و پایان این گفتگو فرمودند:

 در اینجا به تمام اسیستانتها، ایجنتها و مرزبانان محترم، خدا قوت می‌گویم، انشا الله خداوند به آن‌ها توفیق دهد. این عزیزان جایگاه‌هایی را کسب کرده‌اند و در مسیری خدمت می‌کنند که انسان‌های بسیار زیادی، برای خدمت در چنین جایگاه‌هایی حیران هستند. این عزیزان به‌واقع قابل‌احترام هستند. من به این عزیزان خدمتگزار خدا قوت می‌گویم و از جناب مهندس دژاکام، با تمام وجود، تشکر می‌کنم که این راه را شناسایی کردند و به‌گونه‌ای آن را برنامه‌ریزی کردند که طی کردن این مسیر برای ما لذت‌بخش است و امیدوارم که این روند تکامل ادامه داشته باشد. ما باید قدر خدمت کردنمان در کنگره ۶۰ را بدانیم. از شما نیز بابت تهیه این گفتگو تشکر می‌کنم.

نگارنده: مسافر روزبه
تهیه و تنظیم: مسافر روزبه
منبع:کنگره60؛نمایندگی ارتش


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پنجشنبه 18 مهر 1398 01:27
سلام.« بحران به تمام معنا» شاید بیشتر 10 بار این قسمت از صحبت آقای سعید را گوش کردم و می تونم به جرئت بگم که تا به حال هیچ تعبیری از این روشنتر و کامتر نشنیده بودم. خدا قوت
همسفر فریبا لزیون هشتم شعبه ارتش چهارشنبه 17 مهر 1398 18:09
سلام وخدا قوت به جناب نمکی،ممنونم بابت اینهمه زحماتتان
مسافر علیرضا(ارتش) سه شنبه 16 مهر 1398 14:24
بنده هم به نوبه خود هفته ایجنت و اسیستانت و مرزبان را خدمت بنیان کنگره 60 و تمامی اعضای کنگره تبریک عرض می کنم. واز خداوند برای آقا سعید نمکی و همه خدمت گذاران توفیق روز افزون را خواستارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic