فرصتی برای رهایی؛سومین سال رهایی مسافر روزبه
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 ساعت 00:57 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )

چهارمین جلسه از دوره هفدهم سری کارگاه‌های آموزشی جهان‌بینی کنگره 60، نمایندگی ارتش در روز شنبه تاریخ 1398/02/14 با دستور جلسه ظرفیت،مسئولیت(قبله گم کردن)با دبیری مسافر فرشاد و نگهبانی مسافر کیوان و استادی مسافر محمدرضا رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:

خداوند را شاکرم که باز هم می توانم در این جایگاه خدمت کنم و از نگهبان و دبیر محترم هم سپاسگزارم. قبل از هر چیز، پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را به همه ی عزیزان تبریک می گویم...

امیدوارم امسال هم مثل سال های گذشته، خداوند توفیق دهد که تا پایان این ماه مبارک در کنگره 60 حضور داشته باشیم و هم از برکات این ماه برخوردار شویم و هم از حضور در کنگره 60 لذت ببریم.

دستور جلسه ی این هفته ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن است. به نظر من وقتی در کنگره 60 از هر حرکتی صحبت می کنیم، مدار آن حرکت تفکر است. در وادی های اول تا چهارم صحبت از این است که وقتی من می خواهم هر حرکتی را شروع کنم، ابتدا درباره ی آن تفکر می کنم. زمانی که تفکر به اتمام می رسد، نوبت پذیرش مسئولیت است. زمانی که من مسئولیت کار خود را می پذیرم، تازه در وادی بعد از آن حرکت آغاز می شود، و به ما می گوید که تفکر قدرت مطلق حل نیست، بلکه توام با رفتن و رسیدن آنرا کامل می نماید. همه ی حرکت ها با همین پذیرش مسئولیت بعد از تفکر است که آغاز می شود و تا وقتی که من مسئولیت حرکت و کار خود را نپذیرم، حرکتی شروع نخواهد شد. حداقل حرکتی که به نتیجه ی درست برسد شروع نخواهد شد. در خصوص اعتیاد هم برای من به همین شکل بود. تا قبل از اینکه من با کنگره 60 آشنا بشوم، اعتیاد خود را محصول شرایط اجتماعی می دانستم.

 عده ای شاید محصول شرایط اقتصادی، جسمی و از این دست می دانند. به هر صورت هر کسی اعتیاد خود را منوط می کرد به شرایط بیرونی، بدون اینکه خود و نقش خود را در این زمینه در نظر بگیرد. این مطلب همان چیزی است که باعث می شود انسانی سالهای سال در دنیای اعتیاد باقی بماند. زمانی که من مسئولیت درمان خود را بپذیرم، جدای از اینکه چرا معتاد شده ام، حرکت من آغاز می شود. اینکه چرا من معتاد شده ام در مرحله ی درمان اهمیتی ندارد، بلکه مهم این است که من مسئولیت خود و درمان خود را بپذیرم.

دستور جلسه ی امروز ظرفیت و مسئولیت است. باید بدانیم که چه چیزهایی باعث افزایش ظرفیت ما می شود. من در کنگره 60 آموختم که آموزش و کسب دانایی، یکی از این راه ها است. زمانی که من شروع می کنم به کسب دانایی، ظرفیت من افزایش پیدا می کند. یکی دیگر از مطالبی که باعث افزایش ظرفیت انسان می شود، صبر در برابر سختی ها است. اتفاقی که برای هر مسافر سفر اولی در طول سفرش می افتد. مشکلاتی پیش می آید، سختی هایی که پیش رو قرار می گیرد، نمونه ی این موضوع هستند. در این نقطه از سفر است که مسافر باید استقامت کردن در فرمان، و صبر کردن را آموخته باشد، تا بتواند به راحتی از این گردنه های سخت عبور کند. تصاویر این گردنه ها در کتاب عبور از منطقه ی 60 درجه زیر صفر هم آمده است. این تصاویر به خوبی نشان می دهد که در گردنه های سخت، وجود گل های چسبناک، به چه صورتی باعث می شود که انسان های زیادی سفر را از میانه رها کنند. اگر من صبر و استقامت را یاد بگیرم، به راحتی می توانم از این گردنه های سخت عبور کنم و فکر نمی کنم که سختی ای بتواند من را از مسیر خود منحرف و خارج کند.

در کنگره 60 من پیمان می بندم که خدمتگزار دیگران باشم و نه رئیس و سرور آنها. من اگر متوجه این پیمان نباشم، در هر جایگاهی که باشم، یعنی اینکه قبله ی خود را گم کرده ام. یعنی دچار شرک و کفر شده ام. اگر من محمدرضا فکر می کنم که نسبت به کسی که امروز به عنوان تازه وارد به کنگره 60 وارد می شود، برتری دارم، باید بترسم و امیدوار باشم که خداوند راه درست را به من نشان دهد.

در خصوص بخش دوم جلسه، امروز تولد سه سال رهایی آقای روزبه است. روزبه اولین رهجوی لژیون هشتم در شعبه ی ارتش  بود، زمانی که من لژیون هشت را تحویل گرفتم. اولین رهایی در این لژیون بود، اولین فردی بود که در امتحان کمک راهنمایی قبول شد و اولین کمک راهنمای این لژیون، که لژیون خودش را زد. بسیاری از چیزهایی که برای من در کنگره 60 آرزو بود، با روزبه تحقق پیدا کرد. خدا را شکر می کنم که در همان سال که روزبه در این آزمون قبول شد، محمد و حمید هم از لژیون هشت در این آزمون قبول شدند. این اتفاقات، حاصل حرکت خود روزبه بود، در جریانی که توسط او و بچه های دیگر لژیون، در زمان سفر کردنشان شکل گرفت. جریانی که هدف خود را رسیدن به کمک راهنمایی تعیین کرده بود و به سمت این هدف کمک می کرد. من فکر می کنم همه ی افرادی که در کنگره 60 هستند، در مسیر درمان خود باید کمک راهنما بشوند، حتی اگر نخواهند یا نتوانند که لژیون تشکیل دهند. یعنی همه ی افرادی که در کنگره خدمت می کنند، کمک راهنما باشند و در هر جایگاهی که می خواهند، به عنوان مثال نگهبانی یا مرزبانی، خدمت کنند.

در پیامی که برای تولد آقا روزبه نوشته شده است این مطلب آمده است که ستاره شدن جذابیت دارد و شاید خیلی از افراد بخواهند که در جایگاهی قرار بگیرند که درخشش آنها مثل ستاره دیده بشود و مورد تشویق قرار بگیرند. ولی در کنگره 60 به من آموزش داده می شود که لذت بالاتر از این ستاره بودن، این است که کمک کنیم تا دیگران هم به این جایگاه برسند و مثل ستاره بدرخشند. در بیرون از کنگره 60، این حس مشابه احساس والدین است زمانی که موفقیت فرزندان خود را می بینند. زمانی که روزبه وارد کنگره 60 شد، مصداق بارز یک انسان بی هدف بود. همان آدم است که امروز یک زندگی جهت دار را دنبال می کند. در زندگی شخصی خود، تشکیل خانواده داده و ازدواج کرده است، و کسب و کار خوبی برای خود دارد. در کنگره 60 هم به عنوان کمک راهنما و هم در لژیون مالی خدمت می کند. کسی که می تواند در زندگی شخصی و کنگره ای خود مسیر درستی را طی کند، یعنی برنامه ریزی و حرکت درستی داشته است.

امیدوارم که همه ی مسافرینی که در کنگره 60 هستند، لذت کمک راهنما شدن، و بعد از آن کمک راهنما شدن رهجویان خود را بچشند، و شاهد رهایی رهجویانی باشند که توسط این کمک راهنمایان به رهایی رسیده اند.

 

اعلام سفر مسافر:

سلام دوستان روزبه هستم یک مسافر. مدت تخریب 10 سال، آنتی ایکس گل و حشیش، مدت 10 ماه و بیست روز به راهنمایی آقای محمدرضا در لژیون هشتم شعبه ارتش سفر کردم. مدت رهایی 3 سال و 3 ماه و 12 روز. مدت 13 ماه هم به راهنمایی آقای رضا سفر درمان وابستگی به دخانیات را انجام دادم و در حال حاضر 2 سال و 5 ماه است که از بند دخانیات آزاد شده ام. رشته ورزشی در کنگره والیبال و شنا.

 

آرزوی مسافر:

آرزو می کنم هرچه سریعتر مرکز تحقیقاتی که مد نظر بنیان کنگره 60 می باشد تاسیس گردد و بتواند به رهایی انسانهای در بند اعتیاد کمک نماید.

خلاصه سخنان مسافر:

سلام دوستان روزبه هستم یک مسافر.

این لحظه برای من حس خوب و غیر قابل وصفی است. در مشارکت دوستان گفته شد که دستور جلسه ی امروز با من ارتباط نزدیکی دارد، من از جهت دیگری اینچنین فکر می کنم. من در نقاط زیادی از زندگی خود قبله ام را گم کردم و نتوانستم جهت صحیح را تشخیص دهم. بعضی از فرصت هایی که به عنوان نعمت خداوند سر راه زندگی من قرار گرفت را به این دلیل که ظرفیت آن را نداشته ام از دست داده ام. بزرگتین نعمت زندگی من، که همه ی نعمت ها و داشته های دیگری که در زندگی ام دارم را باعث شده است، کنگره 60 است. اگر کنگره 60 مسیر درمان من را مهیا نمی کرد، الان همسر خوب، مادر خوب، استاد خوب در کنگره 60، و شما عزیزانی که در کنارم هستید را نمی داشتم. کنگره 60 فرصت بسیار بزرگی است که در زندگی برای همه ی ما بوجود آمده است تا بتوانیم خود را پیدا کنیم. من سال ها این سوال را داشتم که چرا به دنیا آمده ام و در این دنیا چه کاری دارم.

کنگره 60 در مسیر آموزش هایی که به من می دهد، قدم به قدم راه را برای من روشن می کند. در واقع جهت را برای من مشخص می کند و این بزرگترین نعمت است. از این طریق من می توانم خودم را پیدا کنم و وقتی خود را یافتم، به هدفی که برای آن به این دنیا آمده ام خواهم رسید. ما گاهی به راحتی فرصت های خود را از دست می دهیم، چون فکر می کنیم دوباره می توانیم این فرصت ها را بدست آوریم. مثلا در طول سفر خود یا بعد از آن، اشتباه می کنم، چون فکر می کنم که کنگره 60 هست و می توانم بعدها دوباره سفر کنم. در حالی که اینگونه نیست. اگر از فرصتی که به ما داده شده استفاده نکنیم، این نعمت از ما گرفته خواهد شد.

دوستان خیلی بیش از آنچه که من بودم از من تعریف کردند. قبل از هر چیز من از بنیان کنگره 60 و خانواده دژاکام تشکر می کنم، هرچند که در کلام نمی گنجد. از استاد خود آقای محمدرضا تشکر می کنم که برای رهایی من صبوری بسیار کردند. از آقای سعید نمکی به عنوان کسی که به من انگیزه و فرصت خدمت می دادند تشکر می کنم. اگر بندهای من توسط آقای سعید محکم نمی شد، شاید امروز در کنگره 60 نمی بودم. من به این عزیزان و تک تک شما مدیون هستم، چون از همه ی شما آموختم. از همه ی کمک راهنماهای این شعبه من آموخته ام و برای من حکم مربی را داشته اند، و از این بابت از شما تشکر می کنم.

اگر بخواهم تجربه ی خود را بگویم، می گویم از فرصتی که بدست می آوریم، استفاده می کنیم. من امروز اعلام می کنم که در مسیر حرکت خود در کنگره 60، خیلی از فرصت های خود را از دست داده ام. فرصت هایی که می توانستم در جهت پیدا کردن خود از آنها استفاده کنم و نکردم.

خلاصه سخنان راهنمای همسفر:

سلام دوستان فهیمه هستم همسفر. خدا را شاکر هستم که باز هم در این جایگاه قرار گرفتم.

درباره ی قبله گم کردن، همه ی ما قبل از ورود به کنگره 60 قبله ی خود را گم کرده بودیم. خدا را شکر که با ورود در کنگره 60 و گرفتن آموزش ها، آهسته آهسته در مسیر شناخت خود قدم برداشتیم و با شناخت ضد ارزش هایی که داشتیم، آنها را از خود دور کردیم. امیدوارم که در این مسیر بتوانیم فضیلت ها را در خود متحلی کنیم. به جناب مهندس دژاکام و سرکار خانم آنی تبریک می گویم، به استاد امین، خانواده ی بزرگ کنگره 60 و ایجنت محترم شعبه ارتش تبریک می گویم. یکی از ویژگی های بزرگ در خانواده ی آقا روزبه، مردم داری و اخلاص آنها است، و اینکه چراغ خاموش خدمت های خود را انجام می دهند. حتی زمانی که همسفر ایشان به دلایلی نمی توانستند در جلسات حاضر شوند، کمک خود را از کنگره 60 قطع نکردند. ما اینجا برای حمایت همدیگر آمده ایم، اگر این حمایت از بین برود، کنگره 60 به این شکل وجود نخواهد داشت. اینهمه تشکیلات و آمد و رفت و وقت و انرژی و هزینه، با کمک کردن و حمایت ما است که مفهوم پیدا می کند. هرچند که ما در واقع به خود کمک می کنیم.

در خصوص گلریزان در ماه رمضان نیز کمک ها باید به گونه ای باشد که فشار زیادی به افراد نیاید، بلکه فشار کمی وجود داشته باشد که موجب زایش شود. ما خودمان باید به یکدیگر کمک کنیم تا بتوانیم این مجموعه را زنده و پویا نگه داریم. این تولد را بار دیگر به آقا روزبه و خانواده ایشان تبریک می گویم.

خلاصه سخنان همسفر:

سلام دوستان نفیسه هستم یک همسفر. از بنیانگزار کنگره 60 و خانواده ی مهندس دژاکام کمال تشکر را دارم. آرامشی که امروز در خانه ی من وجود دارد مدیون ایشان است. از تمام دست اندرکاران کنگره 60 تشکر می کنم و تا دنیا دنیاست، دست یکایک ایشان را می بوسم. از راهنمای عزیزم در سفر اول خانم فهیمه و در سفر دوم خانم فریبا تشکر می کنم و دستبوس ایشان هستم.

و در ادامه شاهد رهایی دو تن از مسافران نمایندگی ارتش بودیم...

نگارنده: مسافر آرش

عکاس:مسافر محمد حسین

تهیه و تنظیم:مسافر محمد حسین

منبع:کنگره60؛نمایندگی ارتش

 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: تولد رها یافتگان،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات