کنگره60 راه رهایی؛سومین سال رهایی مسافر وحید
جمعه 6 اردیبهشت 1398 ساعت 22:55 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ارتش | ( نظرات )

دومین جلسه از دوره هفدهم سری کارگاه‌های آموزشی جهان‌بینی کنگره 60، نمایندگی ارتش در روز پنجشنبه تاریخ 1398/02/05 با دستور جلسه سیگار با دبیری مسافر فرشاد و نگهبانی مسافر کیوان و استادی مسافر محسن رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:

خداوند را شاکرم که دوباره توفیق خدمت در این جایگاه  حاصل شد ، از نگهبان و دبیر محترم  نیز تشکر می‌کنم.امروز دستور جلسه سیگار و جایگزینی است. روند تاریخ پدید آمدن تفکر کنگره، با اتفاقاتی که پیش از تأسیس این مجموعه پیش‌آمده پیوند دارد. ده‌ها یا صدها سال بوده که انسان از درگیری با بیماری اعتیاد رنج می‌برده است.

گویی باید این مسیر به پختگی لازم می‌رسید تا راه درمان از طریق جستجو و بررسی خود را نمایان سازد. آنچه در این دستور جلسه دارای اهمیت است، بحث سیگار است که به عقیده‌ی من موضوعی است دووجهی. یک‌طرف، موضوع خود سیگار است که دارای سابقه‌ی تاریخی طولانی است. ولی از طرف دیگر وقتی با بیماری اعتیاد پیوند می‌خورد، ماهیت دیگری به خود می‌گیرد.

اگر مقاله‌ی سیزدهم از کتاب چهارده مقاله را مطالعه کنید، این مقاله از دو بخش تشکیل‌شده است. بخش اول مصاحبه‌ی آقای ویلیام وایت با جناب مهندس دژاکام است، و بخش دوم تحقیق پایلوتی است که توسط جناب مهندس دژاکام در خصوص سیگار و فیزیولوژی انسان انجام‌گرفته است. در این مقاله بررسی می‌شود که سیگار، چه تأثیری در پدید آمدن بیماری اعتیاد دارد. همین‌طور مطرح می‌کند کسانی که به‌صورت ناگهانی نسبت به قطع مصرف سیگار اقدام می‌کنند دچار چه مشکلاتی می‌شوند و بیماری اعتیادشان چگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

درمان سیگار نیز در کنگره 60 از مسیر یک تکانه پیدا شد. این موضوع، سکته‌ای بود که جناب مهندس دژاکام درگیر آن شدند و به فکر افتادند که این وابستگی را درمان کنند. در این راه نیز از همان روش DST استفاده کردند و از نیکوتین خوراکی به‌عنوان داروی درمان استفاده کردند. دیدیم که این مسیر پاسخ داد و امروز ما به چه نتایج شگفت‌انگیزی در کنگره 60 برای درمان سیگار دست پیداکرده‌ایم.

اما اینکه می‌گویم بحث سیگار دو جنبه دارد را با یک مثال توضیح می‌دهم. پیش از بحث درمان وابستگی به مصرف سیگار در کنگره 60، مثلاً در شعبه‌ی آکادمی که حدود 300 تا 400 نفر راهنما و ره‌جو در سالن وجود داشت، در زمان‌های تنفس بین جلسه، همه‌ی این افراد باهم سیگار می‌کشیدند و دود سالن را پر می‌کرد. این موضوع باعث می‌شد که در زمان‌هایی که مهمان داشتیم، مثلاً مسئولین برای بازدید به کنگره می‌آمدند، بزرگی حرکتی که در درمان اعتیاد در کنگره 60 انجام‌شده بود، زیر سایه‌ی تأثیر بد سیگار کشیدن همه‌ی افراد باهم قرار می‌گرفت و انگار دیده نمی‌شد. با خارج شدن موضوع سیگار کشیدن از بین بچه‌های کنگره 60، گویی که بار دیگر عظمت حرکت در درمان اعتیاد خود را نمایان کرد. از این نظر است که گفته می‌شود درمان اعتیاد با درمان سیگار کامل می‌شود.

بحث دیگر این است که باید بدانیم که چرا به مسئله‌ی سیگار اعتیاد گفته نمی‌شود و می‌گوییم وابستگی. این موضوع به مبانی تعریف‌شده در کنگره 60 در خصوص اعتیاد مربوط می‌شود. در خصوص اعتیاد، گفته می‌شود که فرد مصرف‌کننده، با مصرف مخدرهای سنگین در جسم و روان و جهان‌بینی خود تخریب شدید به وجود می‌آورد، به‌طوری‌که عقل و عشق و ایمان خود را دچار مشکل جدی می‌نماید. سیگار خود به‌تنهایی هرچند که آنتی ایکس است و سیستم ایکس انسان را تحت تأثیر می‌گذارد، ولی اثرگذاریش در حدی است که تفکر و جهان‌بینی انسان را تحت تأثیر جدی قرار نمی‌دهد. مثلاً اگر انسانی صادق است و به حقوق دیگران احترام می‌گذارد، الزاماً با مصرف سیگار صداقت خود را از دست نمی‌دهد و یا به حقوق دیگران تجاوز نمی‌کند. اما در مصرف مواد مخدر، بروز بی‌تعادلی در تفکر و روان و جهان‌بینی به‌سادگی قابل‌تشخیص است. اما مطلبی که در خصوص سیگار نباید از یاد ببریم، تخریب شدید است که در اثر مصرف سیگار برای انسان به وجود می‌آید، نباید از یاد ببریم که آمار مرگ‌ومیر در اثر مصرف سیگار به‌مراتب بیشتر از آمار ناشی از مصرف همه‌ی انواع مواد مخدر می‌باشد.

در بحث فیزیولوژی انسان، در خصوص کسانی که مصرف سیگار را قطع می‌کنند، تحقیقات علمی نشان می‌دهد که بعد از یک سال، اثر سیگار مصرفی در گویچه‌های ریه از بین می‌رود و این موضوع در ره‌جویانی که در درمان سیگار به رهایی رسیده‌اند کاملاً مشخص و قابل‌مشاهده است. البته این موضوع فارغ از بحث اثرگذاری مصرف سیگار در دی ان ای افراد است که حتی با یک‌بارمصرف هم اثر خود را می‌گذارد. دراین‌باره من هم به جناب مهندس دژاکام و هم به عزیزانی که در مسیر درمان سیگار پرچم‌دار هستند، تبریک می‌گویم. همین‌طور به انسان‌هایی که در آینده از این راه برای رسیدن به رهایی در مصرف سیگار استفاده می‌کنند نیز تبریک میگویم.

اعلام سفر مسافر:

آخرین آنتی ایکس مصرفی: الکل، یازده ماه به روش (دی اس تی) و داروی درمان شربت (او تی) به راهنمایی استادم آقای محسن زهرایی، در حال حاضر سه سال و چهار ماه است که آزاد و رها هستم در ضمن ده ماه سفر وابستگی به دخانیات را انجام دادم به راهنمایی کمک راهنمای محترم، آقای رضا صبوری، مدت رهایی پنج ماه

آرزوی مسافر:

قصد ندارم آرزویی محال بکنم و بگویم روزی اعتیاد نیست و نابود شود ولی امیدوار هستم که روزی کنگره ۶۰ به‌اندازه‌ای وسیع و بزرگ شود که در نقطه‌نقطه مناطق شعب داشته باشد تا همه اسیران بند اعتیاد، بتوانند این راه را بیابند و به درمان و روشنایی برسند.

خلاصه سخنان مسافر:

در ابتدا از شما عزیزانی که زحمت‌کشیده و تشریف آوردید کمال تشکر و قدردانی را دارم. بهتر است اول از آنتی ایکس و تخریب‌هایی که داشته‌ام صحبت کنم، همان‌طور که در اعلام سفرم عرض کردم آنتی ایکس مصرفی من الکل بود که در جامعه امروز هیچ‌گونه قبحی ندارد تا جایی که به قول جناب مهندس دژاکام عده‌ای آن را برای درمان اعتیاد تجویز می‌کنند در ادامه جناب مهندس می‌فرمایند خدا نکند کسی این راه را امتحان کند زیرا ازآن‌پس با دو آنتی ایکس درگیر خواهد بود، من هم امیدوارم هیچ‌کس الکل را تجربه نکرده و درگیر اعتیاد به آن نشود زیرا تخریب‌های آن بسیار گسترده و پیچیده هستند که یکی از آن‌ها این بود که اعتیاد به الکل من را به سمت قرص‌های آرام‌بخش سوق داد تا جایی که همزمان هم الکل مصرف می‌کردم و هم قرص.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، اگر نتوان گفت که تخریب الکل از مواد مخدر بیشتر است اما به‌جرئت می‌توان گفت که در مسئله تخریب باهم برابرند این آنتی ایکس، هم خود انسان را و هم‌خانواده او را از درون و برون نابود می‌کند. به‌هرحال، من با لطف پروردگار بزرگ توانستم پا در این مسیر بگزارم و وارد کنگره ۶۰ شوم تا به امروز که در خدمت شما عزیزان تولد سه سال رهاییم را جشن می‌گیرم. در اینجا باید خداوند بزرگ را شکر کنم که در میان تعداد بسیار زیاد کسانی که با بیماری اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کنند توانستم راه کنگره ۶۰ را بیابم و این‌یک توفیق است که ما اعضای کنگره ۶۰ باید قدردان آن باشیم زیرا خیلی از انسان‌ها به دنبال راهی برای رهایی هستند اما تلاششان بی‌نتیجه می‌ماند بسیار خوشحال هستم که در نمایندگی ارتش حضور دارم، درجایی که دیدبان محترم آقای سعید و ویراستار کتب کنگره آقای محسن حضور دارند.

در آخر از جناب مهندس دژاکام کمال تشکر را دارم که با فداکاری و زحمات بی شایبه خود، بنیان راهی شدند که امروز راه رهایی من و امثال من شده است، از راهنمایی عزیزم تشکر می‌کنم که من را از تاریکی‌ها به سمت روشنایی هدایت کردند و با صبوری و علم خود مرا از این بند رها کردند، از هم‌سفرم تشکر می‌کنم که باپشتکار و پیگیری ایشان بود که به کنگره ۶۰ بازگشتم و از دایی عزیزم که کنگره را به من معرفی کردند بسیار سپاسگزار هستم.

خلاصه سخنان راهنمای هم‌سفر:

همان‌طور که آقای زهرایی اشاره کردند من همیشه از تولدها پیامی را دریافت می‌کنم و احساس می‌کنم، شخصی که در این جایگاه قرار می‌گیرد قصد دارد به همه بگوید که مرا ببینید من با آموزش‌های کنگره توانستم به رهایی برسم و درنهایت در این راه مانده‌ام، من فقط گوش نکردم بلکه اول خواستم و بعدازآن فراگرفته و اجرا کردم، من به دنبال بهانه نبودم. کسانی که به دنبال بهانه‌گیری هستند هیچ‌گاه به آن باغی که استاد امین فرمودند نمی‌رسند زیراکسانی که به دنبال بهانه‌گیری هستند همیشه در حاشیه‌ها غرق‌اند و در حال توجیه کردن اعمال خود هستند، کسانی که به دنبال بهانه و حاشیه نرفتند در این باغ قدم نهادند و حضور خود را مستدام کردند و از این باغ برداشت نمودند، این عزیزان برای من قابل‌احترام و بسیار باارزش هستند.

هم‌سفر آقا وحید؛ خانم اعظم بعد از به رهایی رسیدن هم‌سفرشان به کنگره آمدند، روزی که من ایشان را دیدم عشق و پتانسیل بسیار بالای در درون ایشان دیدم و می‌دانستم که روزی یکی از خدمتگزاران کنگره خواهد شد، اعظم عزیز، همیشه با عشق و علاقه کنگره و آموزش‌های آن را دنبال کرد و درواقع کنگره ۶۰ را فهمید و مفهوم آن را درک کرد. کار بسیار مؤثر و مفیدی که ایشان انجام دادند این بود که همیشه در حال خدمت بودند و هر کاری که از دستشان برمی‌آمد را انجام می‌دادند و این مسئله بسیار مهم و مثبت است. ایشان همیشه قبل از شروع جلسه در آن حضور داشتند. در آخر امیدوار هستم که این دو عزیز به جایگاه کمک راهنمایی برسند.

خلاصه سخنان هم‌سفر:

هر وقت که با وحید تماس می‌گرفتم در حال رفتن به کلاس بود اما وقتی‌که کلاسش تمام می‌شد و باهم صحبت می‌کردیم من یک وحید دیگر را می‌دیدم، وحید در این چندساعتی که در کلاس بود تغیر می‌کرد و حال احوالش بسیار خوب می‌شد تا جایی که یک روز از ایشان پرسیدم که این دقیقاً چه کلاسی است که حال تو را تا این اندازه تغییر می‌دهد و آنجا بود که نام کنگره ۶۰ را شنیدم. در آخر امیدوار هستم که تمام عزیزانی که در این مسیر قدم نهادند، کار خود را به‌درستی پیش برده و به مقصود خود برسند.

و در ادامه شاهد رهایی دو تن از مسافران نمایندگی ارتش بودیم...

نگارنده: مسافر روزبه و مسافر آرش

عکاس: مسافر محمد حسین

تهیه و تنظیم:مسافر محمد حسین

منبع:کنگره60؛نمایندگی ارتش

 

 

 

 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: تولد رها یافتگان،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic